Home / General News / Full list of nominees for 2012 GJA Awards

Full list of nominees for 2012 GJA Awards

This is the full list of nominees for the 17th GJA Awards scheduled for tomorrow, Saturday August 25, 2012 in Accra.

The list of more than 50 nominees – individuals and media organisations include eventual winners and runners-up, according to the awards committee.

Unlike in the past when a nomination is a sure win of an award except that, a nominee may not know the category  as it still is the case, because entrants contest for different categories, this time the rule has been changed. In some categories, there will be an ultimate winner and runners-up.

Entrant: Edmund Smith-Asante
Media house: Ghana Business News

Entrant: Jamila Akweley Okertchiri
Media house: Daily Guide

Entrant: Albert Futukpor
Media house: GNA

Entrant: Samuel Nii Narku Dowuona
Media house: Adom (Adomonline)

 

Entrant: Kwaku Owusu Peprah
Media house: Joy FM

Entrant: Rosemary Gaisie
Media house: GBC Radio

Entrant: Manasseh Azure Awuni
Media house: Daily Graphic

Entrant: John Vigah
Media house: Ghanaian Times

Entrant: Emmanuel Adu Gyamera
Media house: Daily Graphic

Entrant: Richard Sky
Media house: Citi FM

Entrant: Sammy Darko
Media house: Joy FM

Entrant: Adanuti Nelson
Media house: Diamond FM, Tamale

Entrant: Shirley Asiedu-Addo
Media house: Daily Graphic

Entrant: Geoffrey Buta
Media house: Ghanaian Times

Entrant: Francis Asamoah Tuffour
Media house: Ghanaian Times

Entrant: Samuel Tei Adano
Media house: Daily Graphic.

Entrant: Sepenyo Dzokoto
Media house: GNA

Entrant: Stephen Nartey
Media house: The Heritage

Entrant: Gloria Kyeremeh
Media house: The Finder

Entrant: Features Desk
Media house: TV Africa

Entrant: Isaac Kaledzi
Media house: Citi FM

Entrant: Edem Srem
Media house: TV Africa

Entrant: Kofi Enchill
Media house: The Heritage

Entrant: Manasseh Azure Awuni
Media house: The Finder

Entrant: Manasseh Azure Awuni
Media house: The Finder

Entrant: Ebenezer T. Hanson
Media house: Public Agenda

Entrant: Jamila Akweley Okertchiri
Media house: Daily Guide

Entrant: Suuk Maxwell & Nelson Nyadror Adanuti
Media house: Diamond FM, Tamale

Entrant: Umaru Sanda Amadu
Media house: Citi FM

Entrant: Francisca Kakra Forson
Media house: Joy FM

Entrant: Sarah Ofori
Media house: Ghana Television

Entrant: Samuel Agyemang
Media house: Metro TV

Entrant: Dzifa Emma Tetteh
Media house: Ghanaian Times

Title: Bread of sorrow
Entrant: Moses Dotsey Aklorbortu
Media house: Daily Graphic

Entrant: Seth J. Bokpe
Media house: Daily Graphic

Entrant: Manasseh A. Awuni
Media house: GTV (freelance)

Entrant: Sarah Ofori
Media house: GTV

Entrant: Portia Solomon
Media house: TV3

Entrant: Dominic Hlordzi
Media house: GBC Radio

Entrant: Emelia Ennin Abbey
Media house: Business Guide

Entrant: Akua Oforiwa Darko
Media house: Ghana Television

Category: SCIENCE

Winner:
The Ghana Broadcasting Corporation

Entrant: Moses Dotsey Aklorbortu
Media house: Daily Graphic

Entrant: Doreen Hammond
Media house: Daily Graphic

Entrant: Albert Oppong-Ansah
Media house: GNA

Entrant: Isaac Kaledzi
Media house: Citi FM

Entrant: Akua Oforiwa Darko
Media house: Ghana Television

Entrant: Isaac Kaledzi
Media house: Citi FM

Entrant: Richard Bright Addo
Media house: Net2 TV

Entrant: Augustine Cobba-Biney
Media house: Ghanaian Times

Entrant: Beatrice Adu
Media house: Joy FM

Entrant: Emelia Ennin Abbey
Media house: Daily Guide

Entrant: Suleiman Mustapha
Media house: Graphic Business

Entrant: Michael Oti
Media house: Metro TV

Entrant: Emmanuel K. Dogbevi
Media house: Ghana Business News

BEST LAYOUT AND DESIGNED NEWSPAPER

Winner: The Finder

BEST RADIO/TV PROGRAMME – AKAN
Entrant: Radio Peace 88.9 (Winneba)
Media House: Radio Peace 88.9 (Winneba)

BEST RADIO/TV PROGRAMME – GA
Title: Nengbe Nyeshe
Entrant: Obonu FM

Source: GJA

Check Also

Government plans to build theatres in all regional capitals – Minister

Alhaji Sulemana Alhassan, Upper West Regional Minister, says government plans to build theatres in all …